.quickedit {display:none;} .quickedit {display:none;}

11 Mart 2016 Cuma

HDP'li milletvekillerinin vekillikleri ne zaman düşürülecek? Terör, siyaset ve strateji oyunları.


HDP'li milletvekillerinin vekillikleri ne zaman düşürülecek? Terör, siyaset ve strateji oyunları.

   Son günlerde yandaş basında daha önce hükumetin kol kola hareket ettiği HDP'li milletvekillerinin PKK'ya destek verdikleri için milletvekilliklerinin düşürülmesi konuşulmaya başlandı. Hesapları PKK konususnda en hassas parti olan MHP'nin de böyle bir girişime destek vereceği yönünde sanırım. Ama bazen hiçbir şey sizin hesapladığınız gibi gitmez. Nitekim MHP şu sıralar iç sorunları ile meşgul ve Bahçeli ise bazılarının anlamadığı, bazılarının anlasa da hesaplarına gelmediği için eleştirdiği bazı şeyler söylemeye başladı. Mesela daha yeni: ''Yeni anayasa halka götürülmeli.'' dedi. CHP'yi ikna edin dediği de söyleniyor. Peki ne demek istiyor Bahçeli. Kendisi ne demek istediğini pek açıkça söyleme huyuna sahip olmadığı için ben konuyu açmaya çalışayım.
     HDP'li vekillerin milletvekilliğini düşürme konusu ile başlayalım. Bence bu olayın PKK ile alakası yok. Tamamen Cumhurbaşkanı ve danışmanlarının uygulamaya çalıştığı başkanlığa giden yolu açma stratejisiyle ilgili. 
Cumhurbaşkanı devlet başkanı olmayı kafaya takmış. Zaten adam Beyaz Saray'dan büyük Ak Saray yaptırdı. Fakat Haziran seçimleri gösterdi ki millet federal yapı ve başkanlık gibi saçmalıkları istemiyor. 
     Bu seçimin ardından bir toplantı yapıp yeni bir strateji belirlediler. Buna göre hükumeti kurdurmayacaklar, millete kendileri iktidar olmazsa ülkede istikrarsızlık olacağı imajını yandaş basının da yardımıyla empoze edecekler ve böylece giden oyların bir kısmını geri kazanacaklardı. Öte yandan kaybettikleri oylar MHP ve HDP'ye gittiği için terör politikasında da ani bir dönüş yapmayı uygun gördüler. Çünkü PKK'ya verlen tavizler yüzünden bazı oyların MHP'ye gittiğini, doğuyu fiilen kontrol eder duruma gelen PKK baskısı yüzünden de doğudaki oyların HDP'ye gittiğini düşünüyorlardı. İşte bu yüzden yoğun bir milliyetçilik propagandası ile MHP'ye, doğuda da yoğun bir operasyonla PKK'yı etkisizleştirerek HDP'ye yüklenmeye karar verdiler. Bunu da hemen uygulamaya sokarak hesapladıkları gibi oyların bir kısmını geri alıp tekrar tek başına iktidara geldiler. Fakat mecliste anayasayı değiştirebilecek çoğunluğa ulaşamadılar.
     Şimdi adam, seçim tecrübesinden de biliyor ki halk oylaması yapılırsa sandıktan başkanlık çıkmaz. Zaten yaptırdıkları kamuoyu yoklamalarından da halk oylaması yapılırsa başkanlık için yeterli desteği halktan göremeyeceklerini gösteriyor. Onun için bu işi bir şekilde mecliste çözmeye karar verdiler. Zaten bu yüzden son zamanlarda Erdoğan da işin mecliste çözülmesinden bahsetmeye başladı. İşte şu sıralar HDP'li vekillerin düşürülmesi bu yüzden gündeme getiriliyor. Yoksa PKK'yı filan umursadıkları yok. Aynı vekiller yıllardır PKK'yı destekliyor, daha yeni bu işe başlamış değiller. 
     Hesap şu: Eğer HDP'li milletvekillerinin vekilliğini düşürürlerse, veya en azından bir kısmını düşürürlerse ihtiyaca göre AKP'nin en güçlü olduğu yerlerde de bazı AKP'li vekiller istifa ederse yapılacak bir ara seçimde anayasayı meclisten geçirecek sayıya ulaşabileceklerini hesaplıyorlar. İşte bunu fark eden Bahçeli buna uyandı ve bu sebeple anayasanın değiştirilmesine millet karar versin dedi. Ama CHP'li tuhaf adamlar hükümet ile ilgileneceğine Bahçeliye muhalefetle meşguller. AKP'nin ve Cumhurbaşkanının ekmeğine, aynı Kasım seçimleri öncesinde yaptıkları gibi yağ sürüyorlar. Bahçeli'nin sözlerini kamuoyuna başka türlü yansıtmaya çalışıyorlar. Bahçeli söyleyeceklerini yarım yarım konuşarak tam ifade edemediği için bundan yararlanıyorlar. 
     Böyle giderse ''Seni başkan yaptırmayacağız.'' diye ahkam kesen CHP ve HDP sayesinde Erdoğan başkan olacak. Adam bir sürü danışmanla çok sıkı çalışıyor. Her adımı hesaplıyor. MHP iç çekişmelerle meşgul ve CHP yine sığ düşünceler içinde kaybolmuşken bu konuyu halletmek istiyorlar. Korkarım ki bu muhalefet ile bunu başaracaklar da. 

Not: Bence HDP'nin canı cehenneme. Zaten emperyalist oyunların adi bir temsilcisi durumundaki bu kan içici güruha ne olursa olsun, umurumda değil. Ama Atatürk'ün kurduğu parti, küçük düşünen insanlar tarafından yönetildiği için bu oyuna alet olup ta Atatürk'ün kurduğu devletin parçalanması veya karşı devrimle yıkılmasına sebep olursa işte buna üzülürüm. CHP silkinerek kendine gelse çok iyi olur. Çünkü daha fazla uyursa ne CHP, nede Atatürk'ün kurduğu cumhuriyet ortada kalacak gibi.
Saygılar sunarım.


M.Ç. 11.3.2016.