.quickedit {display:none;} .quickedit {display:none;}

10 Mart 2016 Perşembe

Dikkat. Önemlidir. Bu yaz PKK nerelere ve nasıl saldıracak? PKK iddia ettiği gibi saldırırsa ne olur?
Her yerde bu yaz PKK terör örgütünün büyük miktarda teröristi Türkiye'ye sokarak var gücüyle saldıracağı ve Türkiye'yi zor duruma sokacağı yazılıp söyleniyor. 
Belki PKK yöneticileri açılım sürecindeki o kadar hazırlığa rağmen operasyonlar başlayınca bu hazırlıkların büyük bir fiyaskoya dönüşmesinin yarattığı travmayı azaltmak için propaganda yapıyor olabilir. 
Eğer böyle değil de gerçekten saldırırsa bence bu PKK'nın sonunu getirecek bir hamle olabilir. 
Neden mi?
Açıklamaya çalışayım.
PKK uzun yıllardır çok küçük gruplarla ve daha çok mayın vb. türü eylemler yapıyor. Bu kadar süre içinde hayatta kalmalarının sebebi de bu. Büyük gruplarla saldırı yaparlarsa çok büyük kayıplar verirler ve bu da lider kadroyu zor duruma sokar. Bunu şuna dayanarak söylüyorum. Açılım döneminde PKK şehirlere yerleşti ve hazırlandı. Dağların içini oyup beton sığınaklar yaptı. Bu sığınakların girişlerine de Doçkalar yerleştirdi. Ancak yaz başından beri yapılan operasyonlarda bunlar çok fazla işe yaramadı. Çünkü TSK normal birliklerle operasyon yapmadı. Daha çok JÖH ve Özel Kuvvet timlerini kullandı. Özel Kuvvet timleri küçük gruplar halinde araziye sızıp hedefleri işaretleyince uçaklar buralara nokta atışları yaparak sığınakları imha etti ve önemli zayiatlar verdirdi. PKK başarılı eylemler yaptığı 90'lı yıllarda kalmış anlaşılan. Artık teknoloji çok gelişti. Uçaklar arazideki tek bir insanı kafasından vurabilecek doğrulukta bomba atabiliyor. Normal askerler pek kullanılmadığından arazide kolay hedef bulmak ta zor. Gözetleme cihazları, topçu, gece görüş sistemleri vb. alanlarda da çok büyük gelişmeler oldu. TSK, hem kendi tecrubeleri, hem de ABD'nin Irak ve Afganistan tecrubelerinden yararlanarak teknolojisini yeniledi. Taktik ve stratejisini de geliştirdi. Artık alanda daha az ama daha profesyonel unsurlarla hareket ediyor. Böylece PKK avcı değil daima av oluyor. Haziran'dan beri eski kafayla yaptıkları girişimlerde çok zayiat verdiler. Şehir planları da fiyasko ile sonuçlandı. Halk PKK'ya destek vermiyor. Sanırım devletin kararlılığını görünce PKK baskısına rağmen işbirliği yapmıyor. Yerleşim yerlerinde PKK bunu Kobani vb. direnişlerine çeviremedi. Yani PKK şehir savaşında beceriksiz. Zaten kurulduğundan beri en başarılı olduğu ve daha yoğunlaştığı alan kırsalda mücadele idi. Tüm bunlara rağmen bu baharda kitlesel olarak ülkeye girip saldırılar yaparlarsa elbette önemli miktarda zayiat verdirebilirler. Ama kendileri bu saldırılardan önce ve sonra çok daha büyük zayiat verirler. Bu da örgütü yıpratabilir. Hatta bitirebilir. Çünkü TSK, PKK'nın yapacağı kitlesel ilk eylemden sonra uluslar arası ve ulusal alanda tüm sınırlandırmalardan kurtulacak. PKK'nın üzerine ve bu arada PYD'ye de en ağır şekilde cevap verecek. Buna da ne ABD, ne Rusya nede herhangi bir AB ülkesi bir şey diyemeyecek. Ben böyle düşünüyorum. Ve eğer PKK'yı ben yönetmiş olsam böyle bir harekette bulunmam. Basıl yapacağımı da burada söylemek istemiyorum. Teröristlere akıl verecek değilim.
Saygılar sunarım.M.Ç. 10.3.2016.