.quickedit {display:none;} .quickedit {display:none;}

5 Kasım 2013 Salı

Siber savaş ve siber ordu.


Siber savaş konusu; füzeler, kimyasal silahlar ve nükleer silahlar gibi kitle imha silahlarından bile daha büyük ve daha yakın bir tehdit. Her gün sıradan vatandaşlardan şirketlere, devlet kurumlarından sivil toplum kuruluşlarına kadar herkes saldırıya uğruyor. Çoğu insan ve kurum bundan habersiz işlerine devam ediyor.

Yetkililerin bu konuya önem verip acil tedbir alması şart. Alınacak tedbirlerin sadece engellemeye yönelik değil, tespit, yakalama, cezalandırma ve karşı saldırı boyutları da olması gerekiyor. Bu iş için özel bir birim kurulmalı ve bir ordu mantığıyla teşkilatlanmalı.

Bu işi yönetecek  bu birim yozlaşmaya karşı çok sıkı kontrol edilmeli. Yasal düzenlemeler acil olarak yapılmalı. İş işten geçtikten sonra alınacak tedbirlerin bir faydası olmaz. Bakın İran'ın nükleer teknoloji geliştirme çabaları siber saldırı sonucu 2-3 yıl geciktirildi. Yarın bize de benzer bir durum olmayacağını kim garanti edebilir?

BU konuda İngiltere'nin heckerleri de işe alarak büyük bir birim kurduğunu ve kendi sistemlerine saldırılar düzenleyen Rusya ve Çin gibi ülkelerinde adını vererek, bunların saldırılarına misliyle karşılık verileceğini bildirerek kamuoyuna duyurduğunu biliyorum.

Türkiye bu konuda çok geç kaldı ve savunma sistemleri yetersiz, saldırı sistemleri ise sanırım yok. Türkiye bırak dış saldırıları, içeriden bazı art niyetli kişilerin, düşman işbirlikçilerinin, hainlarin ve sıradan maceracı cahil gençlerin saldırılarına karşı bile savunmasız.

Bir defa mantalite yanlış. Sürekli sistemlerin güvenliği için güvenlik duvarları oluşturmak için kale misali savunma ağırlıklı sistemler kuruyor. Unutulmamalı ki tarihte ele geçirilmemiş kale, aşılmamış duvar yoktur. Kaleler ve duvarlar sizi savunamaz. Ve savunma yaparak savaş kazanılmaz!.....


Sakarya savaşı çok önemli bir savunma savaştır ama ülkemizi kurtarmak için Büyük taarruzu yapmamız gerekti. Savunma geçici bir tedbirdir. Başarıyı getiren taarruzdur. Bu her türlü savaş için böyledir.

Saygılar sunarım.