.quickedit {display:none;} .quickedit {display:none;}

19 Kasım 2013 Salı

Estetik Cerrahi. Karın bölgesi estetik ameliyatı: Abdominoplasti.

Karın bölgesi ameliyatı. Abdominoplasti. Karın kaslarının dikilmesi. Karın bölgesindeki yağların alınması. Karın bölgesinde sarkan derinin toplanması. Doğum sonrası çatlakların tedavisi. Bel ve karın yağlarının alınması. Plastik cerrahi. Estetik ameliyat.Günümüzde çoğu; beslenme alışkanlıkları ve yaşlanma gibi sebeplerle vücudunun değişik yerlerinde yağlanma ve şekil bozuklukları gibi sorunlar yaşamaktadır. Bu tür sorunları olan insanlar, çoğu zaman diyet yapmak veya spor yapmak gibi faaliyetlerle bu sorunu aşmaya çalışmaktadır.
Bu tür sorunlar artık estetik operasyonlarla da tedavi edilebilmektedir. Bu operasyonlardan birisi de abdominaplasti uygulamasıdır. Abdomen; karın, göbek veya mide anlamına gelmektedir. Yani bu bölge; göğüs ile kasıklar arasındaki bölgedir. Abdominaplasti ise bu bölgedeki şekil bozukluklarını düzeltmek için uygulanan bir cerrahi operasyondur. Bu bir estetik ameliyat olup deride ortaya çıkan bozulmaların düzeltilmesi ve fazla yağların alınmasını ihtiva eder.
Abdominaplasti sadece estetik açıdan fayda sağlayan bir ameliyat olmayıp, buradaki yağların alınması işlemi karın kaslarının işlevlerini de artırmakta ve başka birçok sağlık probleme de çözüm sağlamaktadır. Mesela; kalp krizi riski yaratan en önemli faktörlerden biri karın ve bel bölgesinde toplanan yağlardır. Bu bölgedeki yağların alınması genel sağlığınızı ve bu arada kalp sağlığınızı da olumlu etkiler.
Bu ameliyet esnasında sarkan ve görüntüsü bozulan deri de düzeltilir ve karın bölgesinde birikmiş fazla yağlar alınır.
Genellikle doğum sonrası göbek bölgesinde oluşan çatlaklar, sarkmalar ve yağlarla ilgili sorunları çözmek için başvurulur.
Bu ameliyat kadınlarda olduğu gibi erkeklere de uygulanmaktadır. Düzenli spor alışkanlığı olmayan kimselerde ister istemez karın bölgesinde ve belde yağ birikmesi meydana gelmektedir. İleri yaşlarda ise metabolizmanın yavaşlamasından dolayı bunlardan kurtulmak oldukça zorlaşır. Spor veya diyet yapmak ta çoğu zaman pek işe yaramayabilmektedir.
Bunların dışında, bazı kazalar ve ameliyatlardan sonra karın bölgesinde görünüm bozuklukları oluşabilir. Bunlar için de Abdominoplasti uygulanabilir.
Fakat bu durumlar için ila ki Abdominoplasti uygulanacak diye bir şart yoktur. Buna karar vermek için bir doktora başvurmalı, başka bir çözüm mümkün ise doktor kontrolünde uygulanmalı veya doktor tavsiyesi ile ameliyat yapılmalıdır.
Karın bölgesi ameliyatından önce belde bulunan yağlar liposkopi ile alınarak daha sonra karın germe işlemine geçilmesi daha iyi sonuç veren bir uygulamadır.Bu işlem cerrahi operasyonu oldukça kolaylaştırmaktadır. Bu yönteme; ‘’Yüksek Yan Gerilimli Karın Germe Ameliyatı’’ denir. Bu yöntemin iki yararı bulunmaktadır. Birincisi; deri dolaşımının bozulmamasıdır. Beldeki yağlar alındığından karın bölgesindeki deri gevşer ve karın germe ameliyatında deri çok gerilmediğinden kan dolaşımı rahatça çalışır, bu ise ameliyat esnasında ve ameliyattan sonra yaşanabilecek riskleri azaltır.
İkincisi; belden alınan yağlar dolayısıyla deri  gevşediğinden derinin tamamı kas yapısından ayrılmaz,deri ayırma işlemi sadece göbek kasları bölgesinde yapılır. Kesilen bölge azaldığı için daha az damar ve sinir kesilir. Bu ise iyileşme zamanını kısaltır.
Doğum sonrası ameliyatlarda, eğer bir birinden ayrılan karın kasları varsa bunlar bir araya getirilip dikilir, böylece karında  düz ve estetik bir görünüm sağlanır.
Ameliyat genel anestezi altında yapılr. Ameliyattan sonra en az bir gün hastanede yatmanız gerekir. 6-7 saat sonra yürümeye başlayıp yedi gün sonra da işinize gidebilirsiniz.
Çoğu insan Abdominoplasti ameliyatını liposankşın (liposunction) ile karıştırmaktadır. Fakat bunlar oldukça farklı operasyonlardır. Liposankşın da sadece yağlar alınırken Abdominoplasti ameliyatında yağların alınmasından başka; karın bölgesindeki deri gerilmekte, kaslardaki ayrılmalar onarılmakta ve ciltteki çatlak vb. bozulmalar düzeltilmektedir.
Bayanların dikkat etmesi gereken en önemli husus tekrar ne zaman hamile kalacaklarıdır. Yakın zamanda hamile kalınacaksa bu ameliyat doğum sonrasına ertelenmelidir. Ancak ameliyattan 2-3 yıl sonra hamile kalınabilir.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir husus: Ameliyattan sonra bir ay boyunca korse giyilmesi gerekir. Ayrıca;  ameliyattan sonra beslenmenize dikkat etmeniz ve düzenli spor yapmamız gerekir. Eğer bunları yapmazsanız, eskiye göre daha yavaş ta olsa kilo alabilirsiniz.