.quickedit {display:none;} .quickedit {display:none;}

18 Kasım 2013 Pazartesi

Estetik cerrahi yöntemleri: Mezoterapi (Orta deri tedavisi).

Mezoterapi nedir? Estetik operasyonlar. Estetik ameliyatları. Estetik uygulamaları. Yağ azaltma. Saç çıkarma. Saç dökülmesinin azaltılması.
Mezoterapi; orta deri tedavisi demektir. Bu tedavi yönteminde; tedavi edilmek istenen yerde, derinin altına 4-6 mm derinliğe ince uçlu iğnelerle tedavi edici ilaçlar enjekte edilmektedir. Yağ fazlalığı ve selüloit gibi problemlerde uygulanan bir estetik tedavi yöntemidir.
İlk defa Fransa’da, 1952 yılında uygulanan bu tedavi şekli geleneksel tıbbın bir uygulaması olarak kabul edilmektedir. Halen en fazla uygulamanın olduğu ülkelerin başında Fransa gelmektedir. Günde 60.000 gibi bir uygulamadan söz edilmektedir.
Bu tedavi yönteminde tedavi edici ilaçlar ve rahatsızlığa göre hazırlanmış karışımlar deri altına kısa bir süre içinde (5-10 dakikada) enjekte edilmekte cerrahi bir operasyon yapılmamaktadır. Tedavi öncesinde ilgili bölgeye lokal anestezi uygulanır.
Tedavi; enjekte edilen karışımın zerk edilen bölgedeki dokular ve yağlarla etkileşime geçmesiyle doğal yollarla gerçekleşmektedir. Karışımların sorunun olduğu bölgeye doğrudan verilmesi sebebiyle ilaçlar tedavi edilecek bölgeye hızlı ve etkili bir şekilde ulaşmış olur. Bu şekilde ilaçların etkisi artırılmış olur. Bu karışımlar genel olarak; vitamin, aminoasit, mineral, enzim ve bazı ilaçların karışımdan oluşurlar.
Temelde estetik tedavi kapsamındaki uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu uygulamalar genel olarak şu başlıklar altında toplanabilir: Selüloit, saç dökülmesi, ergenlik ve hamilelikte oluşan çatlaklar, yüz gençleştirme ve yara izleri tedavisi.
Selüloitli bölgeye ince uçlu şırıngalarla zerk edilen ilaç karışımı, bu bölgede kan ve lenf akımını hızlandırır. Verilen ilaç karışımı zamanda orta derinin üzerinde toplanmış ve vücudun kullanamadığı ama bünyeden de atamadığı yağ hücrelerinin serbest kalmasını ve dolaşım sistemine karışmasını sağlar. Bu ilaç karışımı, aynı zamanda, deriye portakal kabuğuna benzer görüntüyü veren sert bağlarının kopmasını da sağlar ve bu görüntüyü yok eder.
Saç dökülmesi için uygulamada; saç için gerekli olan vitamin, mineral ve benzeri diğer maddeler özel bir karışım haline getirilerek özel ince uçlu iğnelerle saçlı bölgenin bulunduğu bölgelerdeki derinin altına enjekte edilir. Bu karışım enjekte edilen bölgedeki kılcal damarlar sayesinde tüm deriye ve saç köklerine ulaşarak etkili olur. Saç dökülmesi tedavisinde ortaderi tedavisi uygulamasında amaç; saç dökülmesinin durdurulması, saç kalitesinin artırılması ve yeni saç çıkışının aktif hale getirilmesidir.
Estetik alanın dışında da bazı ortaderi tedavisi uygulamaları vardır. Romatizma, dolaşım sorunları, varis, varis ülseri, migren, spor hekimliği ve benzeri alanlar bu estetik dışı uygulamaların başında gelmektedir. Mezoterapi; başta arterit ve benzere eklem hastalıklarında olmak üzere, spor rahatsızlıklarında, fıtık rahatsızlıklarında (bel ve boyun),migren ağrılarında, aybaşı ağrılarında, varis rahatsızlıklarında, selüloit rahatsızlıklarında, cilt lekelerinde, cilt yaşlanması rahatsızlıklarında, saç dökülmesi rahatsızlıklarında ve benzeri birçok rahatsızlıkta yaygın bir şekilde uygulanmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.
Bu tedavi doktorun takip ve değerlendirmesine göre bir veya birden fazla seanslar halinde yapılmaktadır. Seanslar arasında en az bir hafta bırakılmakta ve her seansta 10 cc ’den fazla ilaç zerk edilmemektedir.
Bu basit kurallara uyulduğunda genellikle tedavi sırasında ve sonrasında herhangi bir istenmeyen durum görülmemekte, ilaçlardan dolayı bir yan etki de nadiren görülmektedir. Yan etkilerinin diğer tedavi yöntemlerine göre oldukça az olması da bu yaygınlaşmada önemli bir faktördür. Ancak yine de bu tedavinin uygulanmasının kısmen de olsa sakınca yaratabileceği durumlar vardır.
Mezoterapi tedavisi şu durumlarda uygulanmamalıdır: Eğer hastada kalp yetmezliği varsa, şeker hastalığı (diyabet) varsa, böbrek rahatsızlığı varsa veya antikuagülan tedavisi görüyorsa bu tedavi uygulanmamalıdır. Bu durumlar dışında her hastada rahatça uygulanabilir.
Bu tedavi yöntemi kısa sürede sonuç alınan bir tedavi şekli değildir. Sonuç için uzun bir uygulama süresi gerekebilir. Bu konuda da hasta aydınlatılarak sonuçlar hakkında yanlış beklentiler içine girmesi önlenmelidir.

Mezoterapi uygulamasından önce en önemli husus hastanın beslenmesine dikkat etmesi gereğidir. Örneğin; hastaların, tedavi öncesinde protein açısından zengin gıdalardan, kafein içeren her türlü içecek ve yiyeceklerden uzak durmaları gerekir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ta içilen ilaçlardır. Mesela; uygulama öncesinde soğuk algınlığı için kullanılan ilaçların hiç biri kesinlikle içilmemelidir. Çünkü bu ilaçların çoğunda etkin madde olarak kahvede de bulunan kafein kullanılmaktadır.