.quickedit {display:none;} .quickedit {display:none;}

25 Kasım 2015 Çarşamba

Suriye'de Yaşananlar Hakkında Çok Dikkate Alınmayan Gerçekler.


Suriye'de Yaşananlar ve Gerçekler.


Sosyal medyadaki paylaşımların bazılarını görünce sanki bazı kişilerin bazı genel doğruları fark edemediği kanaatine kapıldım. Bu sebeple bunları burada yazmaya karar verdim.
1. Putin Rusya Federasyonu'nun devlet başkanıdır. Bu sebeple ne yapıyorsa ve ne söylüyorsa Rusya'nın çıkarı için yapıyordur. Türkiye'nin çıkarı için değil.
2. Hükümetten veya RTE'den hoşlanmıtor olmak, başka ülkelerin psikopat liderlerini övmeyi gerektirmez. Esat ve Putin de en az RTE kadar diktatördür. RTE'ye karşı çıktığını sanarak bu kişileri övmek elbiseye dökülen yağ lekesini çıkarmak için benzin veya mazot dökmek gibidir. Bu sefer kumaşa onların lekesi işler ve çıkarması daha zordur.
3. Suriye'de çok sayıda Türkmen vardır. Bunlar ülkenin değişik bölgelerinde yaşamaktadır. Türkiye'nin Yayladağı sınırına yakın bölgedeki Bayır ve Bucak kasabaları ile bu bölgedeki çok sayıda köyde ve Lazkiye'de yaşayan Türkmenlere Bayır-Bucak Türkmenleri denmektedir. Diğer bölgelerdeki Türkmenler Suriye rejiminin uzun süreli baskısı sonucunda Türkçe'yi daha az konuşmaktadır. Ama Türkiye'ye yakın olan Bayır Bucak Türkmenleri Anadolu Türkçesi konuşmaktadırlar ve milli bilinçleri de oldukça güçlüdür. Bu sebeple Esat rejimi yıllarca bunları köylerinden uzaklaştırmaya ve aralarına güneyden Araplar yerleştirerek asimile etmeye çalışmıştır. Bazıları (Ki buna CIA de dahildir.) Suriye'de Türkmen olmadığını iddia edebilir. Ama bu durum Suriyede kendilerini Türkmen diye adlandıran ve Türkçe konuşan (Aslında tarihi olarak ta Türkmen oldukları açık olan) çok sayıda insanın yaşadığı gerçeğini değiştirmez.
4. Aslolan Türkiye cumhuriyetinin çıkarlarıdır. Kişilere çok fazla takılarak bunun gözden kaçırılmaması gerekir.
5. Rusya da, Suriye'de bu mantıkla savaşa katılmıştır. Yoksa ne Esat'a nede insan hakları vb. bir kavrama hayran olduğu için değil. Rusya'nın Akdeniz'deki tek deniz üssü Suriye'dedir. Esat rejimi giderse bu üsleri de kaybedeceğinden Rusya'nın şüphesi yoktur. Bunun için Esat'ı ne pahasına olursa olsun desteklemektedir. Zaten bu sebeple, kendi işine pek yaramayacak iç bölgelerdeki IŞID unsurlarına değil de Esat rejiminin küçük te olsa gelecekte kurulabilecek bir Suriye'de Türk etkisinden uzak ve bütünlüğü olan bir ülkede hüküm sürmesi için Türkmenlere karşı bomba yağdırmaktadır. Kim ne derse desin amaç Türkmenleri bölgeden sürmek, gitmezlerse yok etmektir.
Saygılar sunarım.

M.Ç. 25.11.2015