.quickedit {display:none;} .quickedit {display:none;}

20 Kasım 2013 Çarşamba

Güzelleşme yolları. Dudak dolgusu. Estetik cerrahi. Estetik ameliyet.

Daha güzel bir görünüm. Dudak dolgusu. Dudak kalınlaştırma. Dudak inceltme. Dolgun dudak. Güzel dudak. İnce dudak.
Dudaklar insan vücudunda çok küçük bir yer işgal eder ancak güzel bir görünüm için hayati önem taşırlar. Çünkü dudaklar insanın en çok bakılan kısmı olan yüz üzerinde bulunurlar.
İnsanlar her türlü iletişimde ilk olarak birbirlerinin yüzlerine bakarlar. Konuşurken dâhil  dudaklar, yüzde, bakışların en çok toplandığı bölgedir. İnsanlar karşısındakinin dudaklarına her zaman dikkat ederler. Görünümü hoş, dolgun ve parlak dudaklar ise herkesin dikkatini çeker. Dudak güzelliği insan güzelliğine vücutta kapladığı alan ile kıyaslanamayacak kadar büyük bir katkı yapar.
Dudakların diğer bir özelliği de cinsel bir obje olarak algılanmasıdır. Bu sebeple; aşk şarkılarının ve şiirlerinin çoğu dudaklardan bahseder.
Dudaklarımız yüzümüzün de en merkezi bölümünde bulunurlar. Yani nasıl güzel bir resmin orta yerine yanlış bir fırça izi bütün resmi kötü gösterirse kötü görünümlü bir dudak ta tüm yüzü çirkin gösterir. Dudakların; kalınlığı, tipi ve rengi yüz ifademizi de değiştireceğinden günlük yaşamda insanlarla kurduğumuz ilişkilerde de bizi sevimli, çekici, mutsuz veya itici gösterebilirler.
Eğer dudaklar kötü görünümlü ise, bazı şeyler dıştan makyaj veya ruj ile düzeltilemez. Mesela ince dudaklarımız varsa ne yaparsak yapalım bunlar kalınlaşmazlar. Veya dudaklarımızda şekilsel olarak bir görünüm bozukluğu varsa bunlar da dıştan yapacağımız uygulamalarla düzelmez. Bu tür sorunlar ancak dudak dolgusu yaptırarak çözülebilmektedir. Oldukça kısa ve sorunsuz olan dudak dolgusu operasyonu ile artık herkes güzel ve çekici dudaklara sahip olabilir.
Dudakların görünümü, erkekler için de önemli olmakla birlikte, yukarıda anlattıklarımızdan dolayı, güzelliğine daha çok önem verdiklerinden kadınlar için çok daha önemlidir. Fakat herkesin dudakları; gerek doğuştan, gerekse yaşlılık, kaza, hastalık vb. sebeplerle bazen çok kötü bir görünüme sahip olabilir.
Eskiden bunlar insanlar tarafından kader olarak kabul edilir ve bu duruma alışılmaya çalışılırdı. Fakat artık bunun çözümü vardır. Gelişen tıp uygulamaları çoğu estetik sorun gibi dudak görünüm bozukluklarına da kolay ve başarılı çözümler sunmaktadır. Dudak şekil bozukluklarına en yaygın uygulanan ve en başarılı çözüm dudak dolgusu uygulamasıdır. Dudak dolgusu ile herkes daha güzel bir görünüme kavuşabilmektedir.
Dudak kalın ise basit bir operasyonla inceltme işlemi yapılabilir. İnce ve silik dudaklar için yapılacak işlem ise daha basittir. Dudak dolgusu bu iki soruna da kolay ve başarılı çözümler sağlar. Silik dudaklarda belirli bölgelere dudak dolgusu yapılarak hatlar oluşturulurken ince dudakların içine genel bir dudak dolgusu uygun miktarda dudak dolgusu enjekte edilerek dudaklar kalınlaştırılmaktadır.
Dudak şekillendirilirken yüz ile bütün olarak düşünülerek yüze uygun dudaklar yapmak başarılı bir görünüm elde etmek için çok önemlidir. Dudak dolgusu genel olarak yaygın olan yanlış kanının aksine sadece dudakları kalınlaştırma işlemi değildir. Abartılı bir dolgu ve görünüm kötü bir görünüme sebep olabileceği gibi yüzün yanlış bir ifade almasına da sebep olabilir. Onun için dudak dolgusu işlemi bir dudak estetiği olarak görülmeli ve yüzdeki diğer organlar da dikkate alınarak yüzün genel görünümünü bütünleyici olarak düşünülüp ona uygun bir şekilde yapılmalıdır.
Dudaklara en uygun dolgunluk verilmekle kalınmamalı, aynı zamanda dudak hatları da gerekiyorsa yüz ile bütünlük arz edecek şekilde belirginleştirme işlemine tabi tutulmalıdır. Yani yapılacak işlem dudakta mevcut bozukluk gidermek neyi gerektiriyorsa ona göre yapılmalıdır.
Dudak dolgusu yapmadan yeterli bir süre önce dudaklar, lokal anestezi ile, yani kişi uyutulmadan sadece dudaklar uyuşturularak dolgu işlemine hazırlanır. İhtiyaca göre dudak dolgusu uygulandıktan sonra uyuşukluğun geçmesi beklenir. Bundan sonra; herhangi bir problem olmadığı müddetçe dolgu yapılan kişi evine gidebilir. Dolgu yapılan kişi dudak dolgusu yapıldıktan sonra 3-4 saat süre geçmeden hiçbir şey yememeli veya içmemelidir.
Dudak dolgusu enjeksiyonundan sonra genellikle önemli bir sorun yaşanmaz. Bazen nadir de olsa şişlik ve morluklar ortaya çıkabilir. Bu durumda da hasta normal olarak 2-3 gün içinde normale döner, yani şişlikler ve morluklar geçer.
Enjeksiyon işleminden7-10 gün sonra kontrol için dolgu yapılan merkeze gidilir. Eğer dudaklarınızda kan dolaşımı normal seyrederse dudaklar çok kısa sürede iyileşerek normal hale gelir. Bundan sonra bir enfeksiyon veya başka bir tür problem yaşanmadan normal hayata yeni dudaklarla sağlıklı ve güzel bir görünüm kazanmış olarak devam edilir.
Dudakların şekli doğuştan gelen bir özellik olmakla birlikte, zaman geçtikçe; yaşın ilerlemesi, menapoz vb. gibi sebeplerle bazı kişilerde dudakların inceldiği görülebilmektedir. Bu tür sorunlar da dudak dolgusu yapılarak kolayca giderilebilmektedir.
Dudak dolgusu değişik yöntemlerle yapılabilmektedir. Bunlardan biri; vücudun başka bir yerinden alınan yağın dudaklara uygun bir şekilde enjekte edilmesi yöntemidir.  Fakat bu yöntem çoğu zaman elde edilmek istenen sonucu tam olarak vermediği gibi kalıcı da olmamaktadır. Bu işlemin sürekli olarak tekrarlanması zorunluluğu yüzünden daha uygun olan başka yöntemler yaygın olarak uygulanmaktadır. Bunun için de dermal dolgu maddeleri kullanılmaktadır. Bu işlemde vücuttan alınan yağ yerine bu maddeler dudaklara uygulanmakta ve daha kalıcı bir çözüm elde edilmektedir.
Bu işlemde sadece dudağın kırmızı renkli bölümlerine yapılmaz. İhtiyaca göre dudak çevresinde gerekli yerlere de yapılabilir. Dudak çevresine yapılan enjeksiyon ile genellikle çok belirgin olan çizgilerin düzleştirilmesi ve ağız kenarlarının yapısının daha güzel görünür bir hale getirilmesi gibi maksatlarla uygulanır.
Bazen de ihtiyaca göre hem kırmızı bölgeye ve hem de dudakların kenarlarına dudak dolgusu uygulanır. Nereye ne kadar dolgu uygulanacağı genellikle operasyon öncesi hasta ile birlikte karar verilen dudak şekli ve diğer istenen düzeltmelere göre belirlenir.
Dudak dolgusunun nasıl yapılacağı ve nasıl bir dudağa sahip olunmak istendiği genellikle doktor ile birlikte karar verilecek bir konu olmakla birlikte esas olarak kişisel tercihe bağlı bir konudur. Ancak neye karar verilirse verilsin uyulması gereken bazı genel hususlar vardır.
Bir defa istediğiniz dudak şekli yüzünüzün şekline uygun olmalı ve yüz hatlarınızı tamamlamalıdır. Mesela minyon yüzlü ve küçük burunlu birisine aşırı dolgun ve kalın dudaklar uygun olmayacaktır. Böyle dudaklar, sizi güzel göstermeyeceği gibi doğal olmayan bir görünüme bürünmenize de sebep olabilir.
Diğer bir husus ise hangi dudağa ne kadar dudak dolgusu yapılacağıdır. Genel bir kural olarak üst dudak alt dudaktan daha ince olduğundan alt dudağa üst dudaktan daha fazla dolgu maddesi enjekte edilmesi uygun olacaktır.
Dudağın kırmızı kısmı ve kenarları birbiri ile uyumlu olması gerektiğinden, kırmızı kısma yapılan dolgunun vereceği yanlardaki değişiklikler ve yanlarda eskiden var olan problemler göz önüne alınarak bunları gidermek için yanlara da uygun miktarda dolgu yapılmalıdır.

Yan etkileri:
Dudak dolgusu işleminde yaygın olarak kullanılan dolgu madde               erinden birisi de hyaluronik asittir. Bu dudak dolgusu maddesi kullanılarak yapılan işlemden sonra dudaklarda şişlik ve morluk gibi yan etkiler görülebilir. Bu durumda panik yapmanızı gerektirecek bir şey yoktur. Bu şişlik ve morluklar genellikle 3 ila 14 gün arasındaki bir zaman aralığında tamamen düzelmektedir. Bu süre içinde ise bu morluk ve şişlikler cilde zarar vermeyen makyaj malzemeleri ile kısmen de olsa kamufle edilebilir. Şişlikler için buz kullanmak şişlikleri azaltacağından uygulanması faydalı bir yöntemdir. Diğer karşılaşılabilecek sorunlardan biri de; enjeksiyon esnasında kullanılan iğnenin açtığı deliklerde enfeksiyon oluşumudur. Bu küçük yaralar da önemli bir problem teşkil etmemekte ve kısa süre içinde iyileşmektedir.
Diğer karşılaşılabilecek bir yan etki ise dudaklarda uçuk çıkması sorunudur. Bu durumda operasyonu gerçekleştiren doktora giderek bu uçukları göstermek uygun olacaktır. Doktorun vereceği anti viral ilaçları kullanmaya başlamanızdan kısa süre sonra bu uçuklarda da iyileşme başlayacaktır.

Bu maddenin beklenmeyen başka bir yan etkisi görülme ihtimali oldukça düşüktür. Ancak enjeksiyonun ardından en az 12 saat süreyle ruj sürülmemesi ve enjeksiyon yapılan dudak yanı bölgelerine de makyaj yapılmaması gerekir. Ayrıca 48 saat süre için spor faaliyetlerini askıya almak ta gereklidir.