.quickedit {display:none;} .quickedit {display:none;}

29 Ekim 2017 Pazar

Kuzey Irak'ta Bağımsızlık Referandumu, Barzani ve Türkiye.Barzani emmi oynadığı tiyatroda perdeyi erkenden kapatmak üzere.
bu işin olmayacağını referandumdan bağımsızlık çıksa bile ilan etmeyeceklerini/edemeyeceklerini daha önce birçok ortamda beyan etmiş idim. gerekçelerim herkesin gördüğü ama paranoyaya takılıp, anlamak istemedikleri "appacık" ortada olan gerçeklerdi:
1.ırak anayasasını yazan ve dünyaya wilson emmi ilkelerini ihraç eden musalılar bile taaa en başından beri, yani anayasa hükmü olan 2 yıl içinde referandumu gerçekleştirme zorunluluğunun olduğu andan beri, bu referanduma karşılar. şu anda da aynı söylemdeler. ve bu yüzdendir ki barzani emmi perdeyi indiriyor. pek tabi ki şimdilik.
2.ortam uygun değildi. musalı emmiler aynı anda kuzey kore, iran, suriye, kısmen katar ve pek tabi ki türkiye ile aynı anda uğraşmak zorunda olduğundan bir de ırak gibi pisliğin en derinine girmek istemedi.
3.rusyanın odak noktası daha ziyade suriye olduğundan barzani emmi rsyadan umduğu desteği resmen ve fiilen elde edemedi. çünkü rusya suriyede kendini hayli egemen olarak hissetmediği sürece kaldırıp başını başka bir yere bakmaz. ırak ile ilgili sorunu iran vasıtasıyla demlemesi mümkündür ve o da bunu yapıyor. çünkü yönetim şiidir ve heşdi şebi ya da haşdi şabi (her neyse arapça ve farsçaya hiç yatkın değilim) gibi bir siyasi ve askeri güç iran güdümlüdür. zaten ıkyb denen teröristler ırak ordusu ve bunlardan oluşan güce karşı duramadılar. talabani tarafının kaypak davranmasını pek ciddiye almıyorum. zaten tüm kürtler apdullah öcalanın dediği gibi "ihanet şebekesidir." onların işleri güçleri birbirlerine ihanet etmektir.
4.barzani emmiye pekaka ve dolayısıyla peyede de destek olmadı. haliyle birlikte hareket etme hayali suya düştü.
5.suriye bölgesinde beşar esat çok anlamlı ve yerinde bir açıklama yaptı: (mealen) tüm suriye topraklarının tamamı suriye ordusu tarafından ele geçirilmedikçe bu iş bitti demiyoruz. bu ne demektir? türkiye ile aramızdaki sınırın 800 km si boyunca uzanan peyede teröristlerinin haksız bir şekilde işgal ettiği yerleri de ele geçireceğiz demektir.
bu arada biz ne yapıyoruz? 911 kmlik sınırın 800 km sini hiçe sayıyor ve 100 küsur km ile avunmaya çabalıyoruz. bunun neden böyle olduğunu soran (bir cılız sesten başka) bir gazeteci veya siyasetçi görmedim. beyler kimi kandırıyorsunuz? orada daha büyük bir bölüm kürtlerin eline bırakılmış durumda ve siz hala halkı oyalıyorsunuz. bunun nedeni, terörist dediğiniz adamlara bir 29 ekim günü ülkem sınırları içinde, hem de silahlı olarak, hareket serbestisi vermenizde mi yatıyor? yoksa hala ülkede kürt sorunu vardır noktasında mısınız?

Güven Kaya.
28.10.2010.

Not: Bu yazıyı beğendiyseniz alttaki butondan facebook, twitter, pinterest ve G+ tuşlarına basarak arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.